W dniu 9 listopada 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie odbyła się szkolna debata pod tytułem "Odpal myślenie, nie wchodź w uzależnienie"!

Na początku przedstawiliśmy wyniki szkolnej sondy dotyczącej narkotyków i dopalaczy przeprowadzonej przez uczniów klas ósmych. Na nagraniach mogliśmy usłyszeć odpowiedzi na pytania: Co to są dopalacze? Jakie są konsekwencje zażywania tych używek? Jak je zdobyć? Zróżnicowane odpowiedzi świadczyły o tym, że stan wiedzy ósmoklasistów jest niejednolity.

Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie filmu z kanału 7 metrów pod ziemią, który ukazywał tragiczne skutki zażywania narkotyków. Wysłuchaliśmy historii osób, które zmagały się z problemem uzależnienia od narkotyków
i dopalaczy.

Następnie zaproszeni specjaliści w dziedzinie uzależnień młodzieży przedstawili swoje stanowiska wobec zadawanych pytań. Opowiedzieli nam o doświadczeniach i zmaganiach z trudną młodzieżą. Między innymi dowiedzieliśmy się, że pierwsze zażycie nie jest obojętne dla naszego organizmu, ponieważ od razu występuje ryzyko uzależnienia, a terapia jest długotrwała i nie zawsze skuteczna.

Pod koniec debaty została wyświetlona prezentacja multimedialna podsumowująca omawiane zagadnienia. Zebrane informacje utwierdziły nas w przekonaniu, iż używki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Uwieńczeniem spotkania była przemowa dyrektora szkoły oraz uroczyste wręczenie gościom kwiatów. Zostaliśmy także poproszeni o wypełnienie ankiety oraz dostaliśmy skromne upominki. Debata była udana i niezwykle interesująca.

Uczennice klasy VIII c