Zapraszamy do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjno-warsztatowym „Dieta bezglutenowa bez przeszkód - jedz zdrowo i smacznie” realizowany przez Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii, pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
W projekcie udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy mają w rodzinie osoby chore na celiakię lub nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, a szczególnie Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, które są na diecie bezglutenowej.

Celem projektu jest:
1) przybliżenie problemu celiakii, jej diagnozowania i prawidłowego leczenia,
2) zwrócenie uwagi na rolę diety bezglutenowej i zagrożeń związanych z jej nieprawidłowym stosowaniem,
3) popularyzowanie wiedzy o celiakii wśród członków rodzin osób chorych,
4) pomoc w ukształtowaniu na nowo prawidłowych nawyków i zachowań żywieniowych,
5) wspólne rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów podczas komponowania diety bezglutenowej,
6) integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy osobami nowo zdiagnozowanymi a osobami mającymi doświadczenie w stosowaniu diety oraz dietetykami.

W ramach projektu zaplanowano 4 zadania, które będą realizowane podczas spotkań odbywających się z częstością 1 spotkanie w miesiącu:
1. Zajęcia teoretyczne dotyczące celiakii, zasad diagnozowania i wprowadzenia do diety bezglutenowej.
2. Zajęcia praktyczne, warsztatowe obejmujące naukę prawidłowego komponowania diety, kontrolowane zakupy.
3. Warsztaty kulinarne obejmujące gotowanie potraw z kuchni polskiej i kuchni z różnych stron świata, dla dorosłych i dla dzieci.
4. Piknik połączony z promocją bezglutenowej książki kucharskiej.
Wszystkie osoby chore będą objęte bezpłatną konsultacją dietetyczną.

Szczegółowe informacje.pdf o projekcie z adresem mailowym pod którym można się zgłaszać do projektu.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 29 lutego 2019, o zakwalifikowaniu do projektu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.